quiz pic

Hard Maths Quiz

Think you're a math whizz? Come and take my quiz.. 8 Questions.

 
Created by:
Datleapingllama
Played: 54 times
Comments: 1 comment
Favs: 0 users
like this quiz
Rating:
4 stars
3.7 out of 5, based on 10 votes
Login or Register to view the answers and save your score!

1

Bill goes to the shop. The shop are out of bags because it has been a busy day. Bill buys 108 items. He can only carry 3 at a time. How many times does Bill have to take items out?

  • 49
  • 36
  • 45
  • 51

2

What is twelve add six then times that by two, then divide that by two and add four. What do you get?

  • 25
  • 20
  • 30
  • 22

3

If at a shop chocolates are 2p, toffees are 3p, peppermints are 2p, and lollies are 20p, and another shop it is 4 times more expensive for all of the sweets. How much will it be?

  • 1 pound
  • ninety nine pence
  • 1 pound and four pence
  • 1 pound and eight pence

4

If Jo buys a skipping rope for 39p and An bought one seven times more expensive, how much had An paid?

  • 3.00
  • 2.73
  • 1.25
  • 2.23

5

Packets of gummy bears are sold for 57p in shops. It is sold 13 times in a day. How much money has the shop made from gummy bears?

  • 8.08
  • 7.41
  • 7.49
  • 8.42

6

A book contains 779 pages. Mary reads 41 pages in a day. How many days will it take for Mary to read the entire book?

  • 23
  • 16
  • 19
  • 26

7

Olly is buying a 500sq meter worth of grass seeds for a new big city park. How much will each 1/4 of the park be?

  • 100cm
  • 130cm
  • 125cm
  • 150cm

8

What is 12 + 8 + 4 - 6 + 7 - 3 + 4 + 8 - 7 + 8 - 9 =

  • 23
  • 43
  • 35
  • 26

 

Header

Message

Close